تبلیغات
پلی استیشن پورتابل - تورنت چیست ؟ و چگونه از تورنت فایل دانلود کنیم؟
تورنت چیست ؟ و چگونه از تورنت فایل دانلود کنیم؟

 

اینم آموزش این که تورنت چیست و چگونه دانلود کنیم؟

torrent یک شبکه اشتراک گذاری فایل بین کاربران است. یعنی کاربران این شبکه، فایل هایی رو که روی کامپیوترشون دارن، با کمک یک برنامه خاص بین بقیه کاربران به اشتراک میذارن. حالا بعضی سایت ها مانند torrentz.com به شما این امکان رو میده که روی کامپیوتر های هزاران نفر در سراسر جهان جستجو کنید و از روی کامپیوترشون فایل هایی رو که خیلی جاها پیدا نمیشه دانلود کنید. توجه کنید که دانلود در این شبکه از طریق اتصال کاربران به یکدیگر صورت میگیرد و نه از طریق دانلود از روی یک سایت خاص.

چه برنامه ای مورد نیاز است؟
برنامه µTorrent (بخوانید میکرو تورنت) معروف ترین برنامه برای دانلود تورنت است. دانلودش کنید و نصبش کنید تا بریم مرحله بعد . این برنامه امکان آپلود و دانلود از شبکه تورنت رو براتون فراهم میکند. در این شبکه فایلی، آپلود به معنای ارسال فایل به دیگران و دانلود به معنای دریافت فایل از دیگران است.

فایل تورنت چیست ؟

وقتی برنامه رو نصب کردین ، میتونید برید و در سایتی مانند mininova.org در مورد اون چیزی که میخواهید جستجو کنید. مثلا کارتون موش سرآشپز را در اینجا جستجو کردیم. حالا در جدولی که براتون میاره، نشون میده که این فایل چند بار روی شبکه تورنت به اشتراک گذاشته شده و یکسری اطلاعات دیگه هم در موردش میده. حالا روی عنوان ستون SEEDs کلیک کنید تا بر اساس اون فیلد، کل جدول رو براتون مرتب کنه.(میشه اینجوری )

seed کامپیوترهایی هستند که یک فایل موردنظر روشون هست و برنامه از روی اون کامپیوترها فایل رو دانلود میکنه. هر چه تعداد seed های یک فایل بیشتر باشه، بهتر است. Leecher هم کسانی هستند که در حال دانلود فایل مورد نظر از روی SEED هستند.
حالا روی عنوان اولیش کلیک کنید.

وارد یک صفحه میشه که توش یک لینک داره با عنوان Download this torrent . این لینک ، لینک فایل تورنت است.(همون فایل که شامل اطلاعات لازم جهت دانلود فایل اصلی است). اگه برنامه uTorrent باز نیست اول برنامتون رو اجرا کنید و بعدش روی این لینک کلیک کنید و open with را بزنید. فایل تورنت با برنامه ِ Utorrent باز خواهد شد و شروع میکنه به دانلود فایل اصلی. فایل دانلود شده در پوشه my documents شما ذخیره خواهد شد.

مزایای تورنت:
- اگر وسط دانلود خواستید کامپیوتر رو خاموش کنید مشکلی نیست . فقط قبلش باید برنامه رو ببندین . برنامه خودش حواسش هست که تا کجای فایل رو دانلود کرده و شما از این لحاظ هیچ کاری لازم نیست انجام بدین.

- این شبکه معمولا برای اشتراک گذاری و دانلود فایل های خیلی بزرگ مانند فیلم ، موزیک ، ویدئوکلیپ و مانند اینها استفاده میشه و با یک اینترنت ۱۲۸k میتونید تا روزی ۱ گیگ دانلود کنید.

- در شبکه تورنت سرعت دانلود خیلی بهتر از شبکه های اشتراک گذاری دیگری مانند e-mule است و شما کمتر در صف انتظار دانلود قرار میگیرد. در شبکه ای-میول معمولا شما برای دانلود هر فایل چند دقیقه و یا چند ساعت در صف انتظار قرار میگیرید و دانلود پس از اینکه نوبت شما رسید شروع میشه. اما در شبکه تورنت این اتفاق به ندرت می افتد.