تبلیغات
پلی استیشن پورتابل - کپی خور موقت پی اس پی 3000 CFW 5.03 GEN-C
کپی خور موقت پی اس پی 3000 CFW 5.03 GEN-C

مقدمه: در سال گذشته  با عرضه پی اس پی 3000 به بازار که در شروع با فریمور 4.20 وارد میدان شد و همچنین در آن روز ها با آمدن پی اس پی های 2000 جدید که با مادربورد های تغییر یافته ای به نام TA-088v3 که در برابر روش پاندورا مقاوم شده بودند، همه اینها با خداحافظی چند ماه قبل از آن  هکر معروف و افسانه ای این کنسول دراک آلکس، کافی بود تا خیلی ها با بدبینی به هک شدن مجدد این محصولات چندان امیدوار نباشند. :| 

شاید کمتر کسی فکر می کرد که روزی یک بچه مثبت با نام مستعار davee.x با پیدا کردن حفره ای در یکی از فریمور های سونی (5.03)  بتواند برنامه ای را بنویسد که به وسیله اجرای HEN درفریمور 5.03 بتواند راه را برای اجرای برنامه ها و فایل های ایزو بازی ها در این پی اس پی ها هموار کند. روش HEN که در حال حاضر نسخه 2 آن منتشر شده اگرچه رویکردی شگرف در اجرای بازی ها در پی اس پی به شمار می رود  ولی همچنان از ضعف های بسیاری در رنج است! نیاز به روشن و یا اماده به کار بودن همیشگی دستگاه (استندبای) برای پایداری آن، (که باعث شده به این روش کپی موقت هم گفته شود ) همچنین کارآمد نبودن روش های مانند پاندورا برای احیای دستگاه در صورت به روز رسانی به فریمور های بالاتر از 5.03 و یا نجات دستگاه از بریک های احتمالی از نکات منفی این روش در مقابل هک های دراک آلکس مرحوم است :( …  همیشه بعد از خاموش کردن احتمالی و یا خارج کردن باطری از دستگاه شما مجبور خواهید بود دوباره دستگاه را هک کنید… که البته زیاد زمانبر نخواهد بود!

نتیجه گیری: هرگز و هرگز فریمور 5.03 طلایی خودتان را به فریمور های بالاتر آپدیت نکنید! که فعلا راه برگشت ندارید،  زیاد سر به سر پی اس پی خودتان نگذارید .. . برای نمونه بهتر است بی خیال نصب پوسته (تم) های فلش  شوید. از دستکاری در فلش صفر دستگاه خوداری کنید… هرگز سعی نکنید که فریمور های سفارشی شده مخصوص پی اس پی 1000 و 2000 مادربورد قدیم (هک دائم) را روی اینها امتحان کنید که خطر دارد حسن!

با خواندن مقدمه حتما متوجه این نکته شده اید که برای شروع و اجرای  HEN حتما  به فریمور 5.03 نیاز خواهیم داشت! اگر پایین تر از این فریمور دارید که باز هم مشکلی نیست اما با فریمور های بالای 5.03 در حال حاضر امکان هک در برای پی اس پی های  2000 با مادربورد جدید TA-088v3 و پی اس پی 3000 وجود ندارد.

…………………………………………………………………………………………………………………………

  • 1. فریمور دستگاه من باید 5.03 باشه!

 

 

برای آگاهی از ورژن فریمور به مسیر Settings> System Set> System Information بروید.

 

 

با توجه به مسیر گفته شده در عکس بالا  از فریمور فعلی دستگاه آگاه شوید… اگر پایین تر از 5.03 هست،  فریمور زیر را دانلود کنید، چنانکه خود 5.03 بود به مرحله 2 بروید و اگر بالاتر از 5.03 بود فعلا کاری نمی شود کرد.این 1000 بار! ;)

PSP_503_FW_UPDATE

گذر واژه برای دانلود:    www.dotsis.com

حجم: 25.82 مگابایت

و پس از خارج کردن آن از حالت فشرده و اتصال کابل رایانه به پی اس پی و انتقال فایل  EBOOT.PBP به مسیر /PSP/GAME/UPDATE/ در کارت حافظه (مموری کارت) اتصال کابل را قطع کنید سپس به Game > Memory Stick بروید …  حالا می توانید PSP firmware version 5.03 را ببینید، منتظر چه هستید دکمه x را فشار دهید و مراحل نصب را دنبال کنید… (پس باید پوشه دانلود شده را پس ازخارج کردن از حالت فشرده  به UPDATE تغییر نام بدهید)

توجه داشته باشید که شما حداقل به 78% شارژ باطری برای شروع اینکار نیاز خواهید داشت… لطفا دست به کار های عجیب مانند خارج کردن باطری و مموری کارت در هنگام به روز رسانی فریمور نزنید! :)   و در آخر با زدن دکمه x دستگاه را ری استار کنید.

…………………………………………………………………………………………………………………………


  • 2. تخم مرغ دوست داشتی را نیمرو کنیم! نصب ChickHENR2

همانطور که پیشتر گفتیم برای اجرای ایزو بازی ها از روی کارت حافظه نیاز به پیش نیازی به نام ChickHEN داریم… ! مراحل نصب ساده است…  چند عکس را به همراه فایلی در کارت حافظه رونوشت (کپی) می کنیم و سعی میکنیم که آنها را ببینیم…. همین!  اما قبل از همه چیز همین حالا یکبار مموری کارت  را با رفتن به مسیر Settings >System Settings >Format Memory Stick در پی اس پی  فرمت کنید. توصیه می شود یکبار هم تمام تنظیمات دستگاه را با مراجعه به  Settings >System Settings >Restore Default Settings به حالت پیش فرض (کارخانه ای ) تنظیم کنید. حالا فایل زیر را دانلود کنید:

.

حجم: 167 کلیوبایت

و پس از خارج کردن آن از حالت فشرده و اتصال کابل رایانه به پی اس پی ، فایل h.bin که درون   ChickHENR2 دانلود شده است را در ریشه اصلی کارت حافظه رونوشت کنید.

 

 

ریشه اصلی همان جایی هست که ویدئو ، موزیک و... قرار دارند

 

 

در ChickHENR2 دوپوشه با نام های PHAT وSLIM  داریم ، برای پی اس پی 2000 و 3000 محتویات داخلSLIM  را به پوشه PICTURE واقع در ریشه اصلی مموری کارت پی اس پی منتقل می کنیم. (عکس ها گویاست)

سپس اتصال کابل را قطع کنید و به Photo > Memory Stick بروید….حالا وارد  ChickHEN  شوید ناگهان تصویر در هم ریخته می شود و یک لحظه تصویر کل صفحه سبز رنگ می شود و دستگاه بعد از مکث کوتاهی خاموش و روشن می شود. (اگر صدای تق داد و خاموش شد یکجای کار می لنگد) حالا به مسیر زیر بروید:

Settings > System Settings > System information

 

 

باید در خط اول عبارت 5.03 ChickHEN R2 را ببینید.

 

 

خوب تا وقتی پی اس پی شما روشن و یا آماده به کار است هیچ مشکلی نیست…. اما چنانکه آن را خاموش و یا باطری را از دستگاه خارج کنید دوباره باید تخم مرغ را نیمرو کنید! و یک قدم باقی مانده را طی کنید.

…………………………………………………………………………………………………………………………

  • 3. یک قدم تا رستگاری!  نفوذ به قلب فریمور

برای این بخش دو روش را در اختیار داریم نصب CFWEnabler  که در حال حاضر آخرین نسخه آن 3.70 می باشد و دیگری کار تیم  GEN که CFW 5.03 GEN-C آخرین دست پخت این گروه برای ما هست.

در ادامه ما نصب CFW 5.03 GEN-C را آموزش خواهیم داد.

پس از موفقیت  CFW 5.03 GEN-B این تیم تصمیم به یک به روز رسانی جدید گرفت که به شما اجازه می دهد تا بیشتر به بازی آخرین (جدیدترین) بازی های پی اس پی بدون ارتقا به آخرین فریمور  (سیستم عامل ) بپردازید.

به عبارت ساده تر: شما با نصب CFW 5.03 GEN-C می توانید تمام بازی های که به فریمور 6.10 (که هنوز هک نشده) نیاز دارند را بدون نیاز به تغییر در Eboot بازی (پچ کردن بازی یکی دیگر از روش ها بود) انجام دهید!

پس از به روز رسانی فریمور اصلی به 5.03 (فقط برای یکبار در اولین مرتبه ) و اطمینان از نصب ChickHEN R2 (هر باز پس از خاموش شدن و یا خارج کردن باطری پی اس پی) نوبت به نصب CFW 5.03 GEN-C می رسد. برای شروع فایل زیر را دانلود کنید:

gen-c-final-realease_1260916940

حجم:341 کیلوبایت

و پس از خارج کردن آن از حالت فشرده و اتصال کابل رایانه به پی اس پی، پوشه GEN-C  را به مسیر /PSP/GAME/ در کارت حافظه (مموری کارت) پی اس پی منتقل کنید

سپس اتصال کابل را قطع کنید و به Game > Memory Stick بروید …

حالا می توانید با زدن دکمه x برنامه را اجرا کنید. دوباره دکمه x برای تائید شروع نصب برنامه و در آخر هم دوباره همان! :) خوب حالا خوکار به محیط اصلی پی اس پی XMB هدایت می شوید.

تنها کاری که باید انجام دهید ساخت یک پوشه و نام گذاری آن به ISO در ریشه اصلی مموری کارت هست…. حالا با منتقل کردن فایل های ایزو بازی ها به این فولدر می توانید انها را در پی اس پی اجرا کنید.

*این نوشتار به روز رسانی خواهد شد